Чи потрібно розповідати дітям про війну, а що не варто говорити? ПОРАДИ КРИЗОВОГО ПСИХОЛОГА

Чи потрібно розповідати дітям про війну, а що не варто говорити? ПОРАДИ КРИЗОВОГО ПСИХОЛОГА

Наступне питання, яке журналіст ВСН задала психологині "Чи потрібно розповідати дітям про війну".

За її словами, таку інформацію потрібно надавати дітям та підліткам, але у доступному для них розмовному форматі. Також їх потрібно заспокоювати, але не можна говорити стандартні фрази "Не плач", або ж "Не бійся".

"Дітям та підліткам набагато страшніше ніж дорослим, адже ми більше пов'язані з реальністю, та об'єктивніше оцінюємо події. І тому дітям потрібно доносити: "Ми разом. Я про тебе піклуватимуся. Я робитиму усе залежне, аби ти був/була у безпеці, і з тобою нічого не трапилося. Також важливо казати, що ця ситуація закінчиться, вона не триватиме вічно. А зараз ми мусимо виконувати певні правила: якщо звучить сирена, ми одягаємося і йдемо в укриття. Діти повинні розуміти ці правила", - розповідає психолог.

За її словами також важливо у цей час дозволяти дітям певні речі, аби після закінчення війни їхня психіка була якнайменше травмована.

"Дозволяйте дітям емоційно реагувати на свій страх, тривогу чи переживання невідомості. Ми мусимо допомагати їм зрозуміти, що з ними відбувається. Потрібно казати: "Страх це - нормально у такій ситуації. Але подумаймо, що ми можемо зробити для твого спокою. Тобто, якщо ви ще не працювали над розвитком дитячого емоційного інтелекту, то це саме той час, коли варто цим зайнятися", - наголошує пані Тетяна.

Вона також зазначає, що діти почувають себе захищеними, коли вони перебувають у певній системі чи рамках: "У сім'ї повинен зберігатися певний розпорядок дня. Щось таке, що було і в повсякденному житті, до війни. Наприклад, обов'язково застеляти ліжко, виконувати гігієнічні процедури, і тому подібне. Тобто, має бути якась послідовність, за яку діти можуть зачепитися, адже хаос і невизначеність роблять лише гірше для дитячої психіки. Також діти, в залежності від свого віку, повинні знати, які на них покладені обов'язки. Наприклад, розставити тарілки перед обідом. Важливо давати їм посильні завдання, під час виконання яких вони почуватимуть себе у якійсь певній системі, разом з сім'єю. І цим ми послабимо фактор невизначеності", - каже психологиня.

Також батьки можуть почути від дітей питання: "Чому хтось помирає під час війни?", то, на думку пані Тетяни, не варто щось вигадувати, а потрібно пояснювати, що так влаштований світ, і хоч це дуже прикро, але деякі люди агресивні, і хочуть завдати шкоди іншим людям.

"Можна казати, що йде війна, у якій є вороги й друзі. Ні в якому разі не можна удавати для дитини, що нічого не відбувається. Адже діти дуже емоційно залежні від батьків. А для того, аби ваша дитина була спокійною, ви маєте бути врівноваженими. Але це не означає, що ми маємо приховувати від дітей свої емоції. Дорослі мусять пояснювати: "Ось в таких ситуаціях ми можемо переживати якісь емоції, і що батьки теж переживають, і їм буває страшно. Але я знаю, що робити зі страхом, і я тебе навчу". Діти завжди опираються на дорослих, які є поряд. А якщо ця опора нестійка, то дитина це відчуватиме", - зазначали пані Тетяна.

Нагадаємо, раніше ми публікували поради від кризового психолога Тетяни Романової стосовно того, як побороти тривогу та паніку, та як заспокоїти рідних у воєнний час.

Можливо зацікавить